דף הבית >> אודות המוזיאון >> אודות המוזיאון
 

3 פסלי נירוסטה של חלוקי נחל חרוטים, המתנשאים לגובה של 3 מטר!. הפסלים, מעשה ידי האמנית תמרה ריקמן, ניצבים בכניסה למויזאון - ברקע נוף הרי הגלעד ושדות הקיבוץ בהם נמצא אתר החפירות.

בשנת 1941, בעת חפירת בריכות הדגים בשדות שער הגולן, התגלו אבנים עתיקות שכללו שברי כלי חרס, כלי צור, עצמות, חלוקי נחל חרוטים וצלמיות. הממצאים שנתגלו ע"י חברי הקבוץ הובילו להגעת משלחת ארכיאולוגית, בהנהלת פרופ. שטקליס מהאוניברסיטה העברית, בירושליים.  בעקבות הממצאים שנחשפו, התגלה כפר קדום בן 8,000 שנה שנבנה על הגדה הצפונית של נהר הירמוך.

מבנה המוזיאוןהארכאולוגים הגיעו למסקנה על קיומה של תרבות קדומה, מתקופת ראשית החקלאות – התקופה הניאוליתית, שקבלה את השם : ה"תרבות הירמוכית" על שם נהר הירמוך הזורם בסמוך.
הממצאים נשמרו במקלט שבקיבוץ והיוו את הבסיס להקמת מוזיאון. ב-1950 הוכרז כמוזיאון הפרהיסטורי הראשון בארץ.
בשנות ה-80 נבנה מבנה המוזיאון הנוכחי המשקיף על הירמוך ואליו הועברו ממצאי החפירות. למוזיאון שם בינלאומי בשל חשיבות וכמות הממצאים המוצגים בו.
למבקר נפרשת תמונה מלאה מחיי היומיום, הפולחן והאמנות של כפר חקלאי קדום בן 8,000 שנה. באתר נמצא המכלול הגדול ביותר של חפצי אמנות מהתקופה הפרהיסטורית הארץ-ישראלית. הוא כולל צלמיות אדם מחרס, חלוקי נחל, חלוקי בזלת מחורצים בדגמים גיאומטריים ותליונים.

הכניסה למוזיאון מאיזור החניההכפר החקלאי שימש בזמנו מרכז פולחני ואומנותי מהחשובים במזרח הקדום. מכיוון שאדמת האזור היא חומר, הירמוכים יצרו ממנה שפע של כלים לפולחן ולשימוש יומיומי מהם ניתן להתרשם במוזיאון.

במהלך הביקור במוזיאון ניתן לצפות בסרטון (במספר שפות) באורך של כ-15 דק'. הסרטון מציג בצורה הומוריסטית את אורח החיים בכפר הירמוכי, הממצאים והחפירות באתר.

 

 האתר נבנה ועוצב ע"י i-studio  שער הגולן ועומר מיכאלוב  www.visuali.co.il ראשות העתיקות  כל הפריטים הארכיאולוגיים המוצגים באתר זה שייכים לאוסף רשות העתיקות
לייבסיטי - בניית אתרים